Home » Новини України » ЗМІНИ ДО КОНСТИТУЦІЇ: законопроект про недоторканність народних обранців.

ЗМІНИ ДО КОНСТИТУЦІЇ: законопроект про недоторканність народних обранців.

У Верховній Раді зареєстровано законопроект про скасування депутатської недоторканності.

17 жовтня у парламенті зареєстровано законопроект № 7203 про внесення змін до ст. 80 Конституції України – щодо недоторканності народних депутатів. Така інформація розміщена на офіційному сайті Верховної Ради України у розділі “Законотворчість”. Ініціатором законопроекту є Президент – Петро Порошенко. Головним Комітетом Верховної Ради, відповідальним за розробку, є Комітет з питань правової політики та правосуддя.

На даний час частина друга ст. 80 Конституції України передбачає, що народні депутати України не можуть бути без згоди Верховної Ради:

  • притягнені до кримінальної відповідальності;
  • затримані;
  • заарештовані.

Законопроект пропонує повністю виключити цю частину статті. У пояснювальній записці до законопроекту зазначається, що суспільна думка з цього приводу й зараз свідчить, що гарантії недоторканності народних обранців в існуючому обсязі є невиправданими та по суті перетворилися в гарантії безкарності. А прийняття запропонованих змін обмежить недоторканність народних депутатів України, забезпечить утвердження демократичних цінностей.

Передбачається, що закон набере чинності лише 1 січня 2020 року.

 

Проте, слід зауважити, що подібні законопроекти виносилися на розгляд парламенту вже двічі – в січні 2015 р. (№ 1776) та в липні 2017 р. (№ 6773). Щодо першого законопроекту, то ще у червні 2015 р. Конституційний Суд України у своєму висновку у справі № 1-14/2015  зазначив, що зміни щодо скасування недоторканності народних депутатів України стосуються лише їхнього спеціального статусу і не впливають на зміст конституційних прав і свобод людини і громадянина (їх скасування чи обмеження), а отже, не суперечать вимогам ст. 157 Конституції. Відповідно до цієї статті, Конституція України не може бути змінена, якщо зміни передбачають скасування чи обмеження прав і свобод людини і громадянина або якщо вони спрямовані на ліквідацію незалежності чи на порушення територіальної цілісності України. Конституція України не може бути змінена в умовах воєнного або надзвичайного стану. Не зважаючи на таку позицію Конституційного Суду,  та вже на три наявних законопроекти, питання скасування депутатської недоторканності залишається невирішеним.

Фото: http://vgolos.com.ua

Цей допис уже прочитано 587 разів!

Поділитись цим у соцмережах!
%d блогерам подобається це: