Війна, критика влади, ОПЗЖ, закопроєкти, великі інвестиції: ІНТЕРВ’Ю ГАЛИНИ ЯНЧЕНКО

У інтерв’ю Lemberg News, Галина Янченко, народна депутатка, голова Парламентської спецкомісії по захисту інвесторів, секретар Національної інвестради відкриває широку дискусію про проблему корупції під час війни в Україні та шляхи її зменшення, процес очищення політичної партії ОПЗЖ у парламенті. Також обговорили важливість іноземних інвестицій для розвитку України, підтримку бізнесу під час війни, гучні законопроєкти, відбудову України. Ви можете дізнатися більше про це, переглянувши інтерв’ю на Lemberg News.

– Війна і корупція, хочу задати це запитання вам, отож ви, як представник влади, скажіть в чому наша проблема, що корупція далі продовжують процвітати? Незважаючи на складні умови, в яких ми живемо з вами сьогодні?

-Я багато років досліджувала взагалі питання, як зменшити корупцію, як її подолати? Я вірю в системні зміни, я не вірю цю спортивну рибалку зловив, показав, випустив. Я не вірю в лотерею колись 1000 злочинців або корупціонерів ловлять одного, а всі інші просто сміються. Я вірю в системні зміни. Тому в плані зменшення корупції я вірю дебюрократизацію, тобто не має бути бюрократій. Чим менше людина або бізнес стикається з держави менше взагалі корупційних ризиків. Я вірю в діджиталізацію, це наша нова релігія, тому що знову ж таки, якщо ти не стикаєшся з чиновником, не виникає оце от незручний момент, коли тебе хоче щось попросити. Колись президент Естонії виграв вибори, сказавши одну фразу, сказав, ми вводимо діджиталізацію.

Тому що твій комп’ютер ніколи не попросить у тебе хабар.І фактично Естонія почала рухатися по цьому напрямку. Мені він дуже імпонує, тому я запропонувала Зеленському, щоб ми теж фактично рухалися в цьому напрямку. Тому це, якщо говорити про ту корупцію, яка виникає у приватній сфері, коли щось потрібно бізнесу або людині від держави. Якщо говорити про коли держава щось робить, наприклад, державні закупівлі чи ще щось недавно була така дискусія, гучна то тут я вірю…

– В Міноборони?

– Так було таке на превеликий жаль, хоча це дуже цікава історія і про неї треба говорити.

Якщо от саме із ситуації  Міноборони,  якщо ми самі не в змозі контролювати гроші європейських донорів так, щоб не втрачати репутацію України. Чи, можливо, залучення експертів іноземних для контролю інвестицій?

-Ні, я думаю, що в цьому може бути ефективна державна політика, а в іншому так, ось, якщо ми говоримо про якісь державні витрати про ресурси або гроші, або там повноваження, які має держава володіє, то тут я вірю, що корупцію можна суттєво зменшити двома інструментами, перше це конкуренція, коли є конкуренція ти можеш вибрати, куди піти і з ким мати справу, хто пропонує тобі нормальні умови, хто на тебе не намагається подоїти, а друга історія це максимальна прозорість і це сильні журналісти, розслідувачі та громадські організації, активна спільнота. І ось тепер ми повертаємося до того скандалу в Міноборони дуже цікавий факт, насправді полягає в тому, що вся країна гуділа про те, що за яйця, на яйця ціна 70 гривень. “Корупція крадуть гроші всього ужас”. Але цікава історія полягає в тому що всі говорили про закупівлю, яка ще навіть не відбулась, а про закупівлю, яка тільки планувалась. І до чого я це веду до того, що якраз оця активність і професійні журналісти, які це вчасно змогли з’ясувати, викрити і подати врятувала наше суспільство від того, щоб в оборонній сфері просто хтось тирив бабки. Безсовісно, під час війни, тому бабки не стирили це позитив.

-Як впливають у ці всі скандали, які в нас відбуваються на міжнародній арені, чи втрачаємо ми свою репутацію, чи втрачаємо ми інвесторів? Як це виправити?

-Ми втрачаємо довіру, кожний такий скандал це про втрату довіра, і потім доводиться докладати великих зусиль витрачати багато часу для того, щоб цю довіру відбудувати. Тому всім треба працювати, щоб таких скандалів було менше.

-Як працювати?
Ну як ми визначили, тобто з одного боку, зменшення кількості бюрократів бюрократичних процесів і діджиталізації. З іншого боку, конкуренція і над всім цим красива така парасолька з журналістів, публічності, громадських діячів тощо.

-До Верховної Ради внесли законопроєкт 9049 про посилення відповідальності за корупційні злочини вчинені під час воєнного стану. А саме довічне ув’язнення. Як ви вважаєте, чи це правильний напрямок у боротьбі з корупцією? Можливо, нам потрібні зміни до законодавства, які ускладнювали вчиняти корупцію?

Ну не знаю, я особисто не є прихильником такого підходу в тому, що це дивний законопроєкт, чесно кажучи, тобто під час війни треба посилити відповідальність, а потім забити болт. Я мало вірю в боротьбу з корупцію, тобто боротися з чимось можна вічно, якщо ми не змінюємо передумови, то так можна все життя боротися і не побороти потрібно змінювати умови. Знову ж таки, в антикорупційній політиці є два напрямки є боротьба з корупцією, є превенція, корупції, боротьба це коли не змінюються умови, але ми боремося, а превенція це, коли ми взагалі міняємо саму суть самі умови, наприклад, я цей досвід дуже сильно відчула і зрозуміла, коли була депутатом Київської міської ради, працювала в земельній комісії, і я була тоді дуже така молода активна.        Але тоді я отримувала цей фактично політичний досвід, і шукала всі можливості що зробити, щоб зменшити корупцію в будівельній сфері в Києві. І тоді я зрозуміла, що от, наприклад, для того, щоб в Києві, напевно, в будь-якому іншому місці плюс мінус те саме побудувати якусь будівлю від моменту, коли у тебе з’явилася ця ідея до моменту, коли ти вводиш в експлуатацію, тобі потрібно пройти там двадцять бюрократичних пунктів і на кожному другому, кожному третьому тебе можуть скажемо так, як би до чого закликати стимулювати і відповідно, якщо ми боремося, то ми просто, якби з усіма цими чиновниками на всіх двадцяти пунктах, боремося з підприємцями, які хочуть щось будуватися, боремося з усіма ми, боремося нічого не працює, нічого не будується, економіка не розвивається. Але якщо ми говоримо про превенцію і про дебюрократизацію, то ми зменшуємо 20 бюрократичних пунктів до п’яти і ми таким чином без жодних витрат, не створюючи жодні антикорупційні органи дуже дорогими великими зарплатами, не наймаючи нові армії чиновників, силовиків і так далі. Ми вже фактично тільки цим рішенням зменшуємо корупційні ризики в 4 рази і оце от про превенцію дати міняєш самі умови, в яких відбувається події в тебе вже корупційних ризиків і проявів корупції відповідно менше.

– Чи були подані особисто вами законопроєкти стосовно боротьби з корупцією, а ми за час війни?

Так, ми недавно зареєстрували законопроєкт, який має якраз зменшити і корупцію, і зменшити  зловживання силовиків по відношенню до бізнесу під час проведення обшуку та ми майже 3 роки я очолюю парламентську спецкомісію по захисту прав інвесторів. За цей час до нас багато хто звертався, що під час, наприклад, обшуків, вони можуть бути, умовно кажучи, підставні або безпідставні відбувається багато зловживань, в тому числі зловживання щодо того, а що величають силовики? Яким чином?

І чи потім, якби людина, якщо це безпідставний, був обшук або безпідставне звинувачення? Чи може людина повернути собі це майно? Так, дуже часто, до речі, гроші вилучають. Але “прикол” в тому, що гроші вилучають по такій процедурі, яка не підлягає оскарженню просто свого часу хтось забув прописати процедуру.

І зараз ми розробили разом з Михайлом Федоровим і його заступником Олександром Борняковим з Міністерства цифрової трансформації законопроєкт, який має обшуки повернути в якесь цивілізоване русло, закрити всі законодавчі дірки і прибрати фактично ці зловживання. І ми підозрюємо, що, звичайно, там силовики будуть дуже проти і може навіть постараються десь зарубати законопроєкт.

-Яка ситуація на сьогодні є з ОПЗЖ? Що ми маємо, які успіхи зачищенням від проросійських сил у владі?

Ситуація плачевна, і вона мене особисто дуже засмучує. Я вважаю, що нам потрібно не просто позбутися всіх опзж-ників, тому що ми розуміємо, що це агенти кремля. Нам треба не просто позбутися всіх таких діючих у опзж-ників, нам потрібно ще докласти зусиль, щоб ця погань не прийшла до влади і не почала рулити після перемоги. А на превеликий жаль, я хвилююся, що якщо ми зараз не приймемо зміни до законодавства, то ці опзж-ники просто поміняють вивіску на якусь красиву популістично, от як вони переназвали одну зі своєю груп “За життя і мир”,”Відродження України”. Ось повісять нову красиву вивіску обдурять людей і знову зайдуть У Верховну Раду, і знову будуть качати “тіпа расія вінавата ето запад справацифровал, ната нєт, єс нєт” і все інше і будуть фактично ятрити наші рани, які не загоїлися, які ще дуже довго не загояться, тому я особисто розробила законопроект 2 місяця назад. Ми його зареєстрували про фактично таку антикремлівську люстрацію, тобто що всіх агентів кремля люструвати цей законопроєкт забороняє всім депутатам всіх рівнів від Верховної Ради до місцевих, які були в опзж на момент вторгнення. Тобто, які реально наближали оце вторгнення кремля і свинособак. Всі, хто був депутатами від опзж на момент вторгнення їм заборонено буде приймати участь у виборах на наступні 10 років. Нехай їдуть займаються чимось іншим, але точно не приймають важливі державні рішення.

2 місяці назад зареєстрований цей законопроєкт і досі профільний комітет, який очолює Олена Шуляк, не виніс цей законопроєкт принаймні на розгляд комітету.

– В чому причина, що 2 місяці ваш законопроєкт лежить і не рухається?

Я думаю, що це може бути вигідно, окремим особам, які мають тісні зв’язки з опзж можливо, якісь дружні, можливо, якісь бізнесові ну, але це точно не вигідно президенту. Я вважаю, що Володимир Зеленський зараз фактично після повномасштабного вторгнення проявив себе як надзвичайний лідер. Лідер воюючої країни, я впевнена, що насправді він би не потерпів ну отакої, фактично вияву якоїсь ватності або захисту опзж-ників.

Чи розробляються ініціативи, програми для військових після того, як вони повертаються з війни?
Зараз з того, що я бачу, то цей напрямок також великою мірою тримається на плечах волонтерів є чудові волонтерські проєкти. Дуже знаменитий, наприклад, Superhumans, які зробили реабілітаційний центр. Це дає людям і ветеранам надію на те, що вони зможуть там попри там певні поранення, продовжувати жити активним повним наскільки це можливо життям. Тобто не відчувати цього обмеження і все інше. Я вважаю, що теж дуже важливо буде подбати про те, щоб у ветеранів  була робота. Це дуже важливо для того, щоб вони те, що потім не не закрилися у своїх проблемах, і щоб вони могли утримувати себе і свої родини. Чи розробляються такі спеціальні державні програми? Я, чесно кажучи, не можу сказати, тому що я не займаюся цією тематикою. Можливо, розробляється щось, але після війни однозначно це має бути теж, якби одним із фокусів держави.

-Законопроєкт 42 10 про заборону військовослужбовцям висловлюватися про внутрішню політику та балотуватися до органів влади. Чому депутати підтримали цей законопроєкт? Як ви вважаєте, що з ним буде найближчим часом і не є це конкурування з військовими і депутати борються за владу?

Я насправді не дуже глибоко саме в законодавстві по військових там багато насправді відбувається всяких таких специфічних моментів. Варто сказати, тому що і взагалі більше законопроєктів, які по військовій тематиці вносяться у Верховну Раду, вони виносяться або на запит Міністерства оборони, або на запит Генерального штабу. Суто що називається креативу депутатів дуже мало, навіть якщо воно б’ється на сайті як зареєстрована депутатами і було кілька законопроєктів, які викликали велику, скажемо так, реакцію у суспільства у військових тут потрібно зрозуміти, що ми з вами цивільні ми сидимо в офісі зараз тут каву п’ємо, а є люди, які знаходяться в окопах, є люди, які знаходяться на передовій, і вона стикається з просто безпрецедентним стресом тиском, загрозою їхньому життю. У них є багато проблем, про які ми можемо не завжди знати. Наприклад, про частку в загонах людей, які називаються “отказниками“, які замість того, щоб проводити чергування по черзі на передовій, а вони десь знаходяться 10-20 кілометрів від того місця, де жарко. Відповідно на тих, хто не є “отказниками” кладеться подвійне навантаження. У таких випадках є зворотний зв’язок від бійців є зворотний зв’язок від якихось там польових командирів воно приходить на Генштаб.

Генштаб каже прийміть такий законопроєкт. І він для нас цивільних, може виглядати ну якби як наступ на якісь демократичні свободи і все інше. Водночас що я хочу сказати, що в чому перевага демократичної країни та в чому перевага в парламентсько президентської республіки, що є парламент, це місце, де в нашому випадку там зараз більше ніж 420 депутатів і які можуть будь-яку ідею, в тому числі законодавчу ідею профільтрувати на здоровий глузд і так само профільтрувати на те як це сприймається українцями, яких ці народні депутати представляють. Тобто є певна конкуренція думок є певна конкуренція, іде і все інше, і є дискусія, в якій народжується істина.

 

ДОПОВНЮЄТЬСЯ…..

Ви можете дізнатися більше про це, переглянувши інтерв’ю на Lemberg News.

Підписуйтеся на наш: Telegram – “LEMBERG NEWS”  Twitter – LEMBERG NEWS
Поділитись цим у соцмережах!
%d блогерам подобається це: