Home » Авторські матеріали » НЕЗАКОННІСТЬ ОБЛАВИ НА КРИВІЙ ЛИПІ

НЕЗАКОННІСТЬ ОБЛАВИ НА КРИВІЙ ЛИПІ

Секретна спецоперація чи звичайне перевищення службових повноважень?

Очевидці облави на юнаків призовного віку в проїзді Крива Липа 3-го листопада кажуть, що облаву влаштували військові з поліцією. Саме вони перекрили рух у проїзді і почали перевірку документів у хлопців:

«Відпускають лише тих хто має документи або студентський за умови що денна форма навчання.Частина військових з поліцією намагались прорватись в заклад».

Про це написала користувач мережі Facebook, яка була свідком «спецоперації», – повідомляє Твоє Місто.

НЕЗАКОННІСТЬ ОБЛАВИ НА КРИВІЙ ЛИПІ

Водночас, речниця Нацполіції Львівщини Світлана Добровольська заперечила участь поліції у цих подіях, – повідомляє УНІАН. Отож, виходить, що перекриття руху та обмеження свободи пересування громадян було здійснено військовими самовільно. Здійснювати такі дії та перевіряти документи у громадян має повноваження лише поліція і лише за ухвалою слідчого судді в рамках проведення слідчих дій чи оперативно-розшукових заходів в порядку, передбаченому Кримінальним процесуальним кодексом. Але військові аж ніяк не наділені такими повноваженнями!

Жодним нормативно-правовим актом не передбачене право військового вимагати у громадян пред’явити документи. Слова керівника Західного регіонального медіацентру Міноборони Олександра Поронюка про те, що, що не заборонено законом, є дозволеним, не можуть стосуватися цього випадку. Свобода пересування людей може бути обмежена військовими максимум, якщо на певній території оголошено воєнний або надзвичайний стан. Оскільки, облава проведена військовими, і, очевидно, діяли вони за наказом своїх керівників, то і самі військові, і їх керівництво, у випадку доведення їх вини, повинні понести кримінальну відповідальність за перевищення службових повноважень (ст. 365 Кримінального кодексу України: «Перевищення влади або службових повноважень, тобто, умисне вчинення службовою особою дій, які явно виходять за межі наданих їй прав чи повноважень, якщо вони заподіяли істотну шкоду охоронюваним законом правам та інтересам окремих громадян»).

Окрім того, порядок вручення повісток на військову службу визначений п. 64 Постанови Кабінету Міністрів України № 352 від 21.03.2002 р., якою затверджено Положення про підготовку і проведення призову громадян України на строкову військову службу  та прийняття призовників на військову службу за контрактом (далі – Положення про призов), згідно з яким оповіщення  громадян  про  призов  на  строкову військову службу  та  їх  прибуття  на  призовні  дільниці  відбувається  за наказами  районних  військових комісарів (додаток 14) і повістками (додаток 15),  врученими призовникам через:

  • житлово-експлуатаційні організації
  • домовласників       
  • відповідні виконавчі органи сільських, селищних  і  міських  рад,  де  немає   військових   комісаріатів
  • керівників підприємств,  установ, організацій, навчальних закладів незалежно від підпорядкування і форми власності.

Проте, як зазначають на порталі  Закон і Бізнес, не потрібно радіти, що вас не повідомили чи неналежно повідомили. Якщо громадянин досяг 18 років та не досяг 25 р., не має відстрочки від проходження строкової служби згідно ст. 15 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу», то у разі якщо за будь-яких обставин повістка не надійшла, громадяни призовного віку зобов’язані з’явитися до призовної дільниці в десятиденний строк з дня початку відповідного чергового призову, визначеного Указом Президента України. 

Також, абзацом четвертим п. 68 Положення про призов передбачено, що органи внутрішніх  справ (і жодні інші – прим. авт.)  у  встановленому  законом   порядку зобов’язані  проводити  розшук,  затримання і доставку до районних військових комісаріатів громадян,  які  ухиляються  від  виконання загального військового обов’язку.  Отож, якщо говорити по справедливості, і якщо комусь, хто потрапив під облаву, вдасться довести свою правоту через поліцію та суд, то організаторам та виконавцям облави загрожує обмеження волі на строк до п’яти років або позбавленням волі на строк від двох до п’яти років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років – таку санкцію передбачає ст.. 365 Кримінального кодексу. 

Очевидно, проведення такої операції є відлунням недавньої облави на відвідувачів київського закладу «Jugendhab» 28-го жовтня – доказів зв’язку між цими двома подіями на разі немає, та і київську облаву проводила поліція, а не військові, проте після облави поліцейські зібрали близько 30 осіб з числа відвідувачів вечірки, у яких під час обшуку нічого не знайшли, та відвезли до військкомату на вул. Зрошувальній, 17а, у Києві, – про це повідомив  у Facebook очевидець київської облави.

НЕЗАКОННІСТЬ ОБЛАВИ НА КРИВІЙ ЛИПІ

Облава у Києві відбулася близько 2 ночі, до закладу увірвалися представники Нацполіції та нібито шукали наркодилерів, тих, хто намагався робити фотографії з місця події, били, – пише Українська правда.  Деяким затриманим вдалося звернутися по юридичну допомогу: адвокати заявляють про низку порушень з боку поліцейських, які проводили обшуки та затримували людей без ухвали слідчого судді, не представляючись, не роз’яснюючи громадянам їх права та обов’язки, – тобто, абсолютно без дотримання порядку, встановленого Кримінальним процесуальним кодексом України. Окрім того, поліція застосовувала погрози та фізичне насильство.  Детальніше про коментар юристів щодо київської облави можна прочитати на Українській правді. На разі відомо, що затриманим у Києві вручили повістки та відпустили, – повідомляє 112.ua.

Після цих двох подій виникає питання, як ми дожилися до такого? Так, захист прав людини в Україні не на дуже високому рівні і Європейський суд у Гаазі завалений позовами громадян проти нашої держави. Але щоб відкрито і публічно діялося таке неподобство? Цікаво, як пояснять такі дії службовців своїх структур очільники відповідних міністерств.  

НЕЗАКОННІСТЬ ОБЛАВИ НА КРИВІЙ ЛИПІ

Фото: Дивись.infophoto-lviv.in.ua

Цей допис уже прочитано 1117 разів!

Поділитись цим у соцмережах!
%d блогерам подобається це: