Нещодавно в Україну повернулась військова делегація із США.

Нещодавно із США повернулася військова делегація, очолювана директором Департаменту військової освіти, науки, соціальної та гуманітарної політики Міністерства оборони України генерал-майором Миколою Садовським, яка відвідала Вест-Пойнт . У її складі був і начальник Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного генерал-лейтенант Павло Ткачук. Нижче представлена розмова кореспондента Leopolis.news. про перебування делегації оборонного відомства в уславленій американській академії.

Нещодавно в Україну повернулась військова делегація із США.
RICOH IMAGING

Павле Петровичу, як бачимо, знадобилося небагато часу після перебування Президента України у Вест-Пойнті, аби відбувся  представницький візит української делегації до американських колег. Гадаю, тепер можна сміло стверджувати: співпраця між видовими вишами України та США започаткована!  Але для початку розкажіть,  якою ви побачили всесвітньовідому академію?

Про співпрацю з Вест-Пойнтом ми говорили давно. Її традиції щодо підготовки фахівців унікальні та добре відомі. Однак донедавна ми контактували лише на рівні відвідин американськими кадетами нашого вишу. І ось завдяки Президенту України розпочалася конкретна робота щодо започаткування плідної співпраці між американським та українським видовими вишами.

Вест-Пойнт дійсно унікальний військовий навчальний заклад. Він розташований у сотні кілометрів на північ від Нью-Йорка на березі Гудзона. Це своєрідне академічне містечко, де зосереджена велика кількість історичних будівель, пам’ятників, що робить академію надзвичайно популярною серед туристів. Один із найстаріших американських музеїв – музей армії США – також знаходиться тут. В ньому зберігаються експонати, які розповідають про історичні події, починаючи від біблейських і закінчуючи битвами, скажімо, за Багдад.

А все розпочалося 1778 року, коли за наказом командувача Континентальною армією Джорджа Вашингтона на цій території було облаштовано військовий форт, який відіграв важливу роль під час війни за незалежність країни. Сама ж академія була заснована 1802 року, і відтоді її дійсно славну історію пишуть випускники, якими надзвичайно пишаються американці.

Виш без жодного перебільшення престижний. Це кузня офіцерських кадрів, де окрім офіцерського звання кадети обов’язково отримують цивільну спеціальність. Завершення навчання гарантує її вихованцям кар’єрний ріст. До речі, два президенти США (Грант і Ейзенхауер), президенти Філіппін, Коста-Ріки, Нікарагуа також навчались тут. А чи не найкращим в її історії був 1915 рік, коли із більш як півтори сотні випускників третина у подальшому стали генералами.

Навчаються у Вест-Пойнті майже 5000 кадетів. Сюди потрапляють лише кращі з кращих. Мало мати грунтовні знання та бути фізично витривалим, потрібно також отримати персональну рекомендацію від президента США, віце-президента, члена конгресу або губернатора штату.  Тут провадиться наполегливе навчання щодо підготовки  фахівців для однієї із наймогутніших армій світу.

Нещодавно в Україну повернулась військова делегація із США.

На скільки років розрахований вишкіл у Вест-Пойнті і хто навчається там?

До академії приймають юнаків і дівчат від 17 до 22 років – громадян США із середньою освітою. Навчання розраховане на 4 роки, і його проплачує Пентагон. До речі, лише з 1976 року здобувати освіту дозволили і жінкам. Обов’язковою умовою для вступу, як вже зазначав,  є наявність рекомендації. Частину місць зарезервовано для дітей кадрових військових. До Вест-Пойнту вступають також рядові, сержанти. Про суворість професійного відбору та напруженість підготовки красномовно свідчить те, що приймають до вишу 1500 осіб, а через 4 роки випускається 1000.

Усі кадети проживають виключно в академічному містечку, де чи не половину усієї території займають спортивні зони, стадіони та спеціалізовані для навчання поля.  Кадети обов’язково дотримуються Кодексу честі, який засвідчує, що «Кадет не збреше, не вкраде і не дозволить цього з боку інших». Престижність навчального закладу, а також складність вступу до нього власне і забезпечують високу дисципліну та чітке виконання існуючих правил.

Програма загальноосвітньої та професійної підготовки надзвичайно насичена. Кадети вивчають обчислювальну техніку, програмування, математику, фізику, інженерно-технічні дисципліни, топографію, астрономію, англійську мову та літературу, політекономію, філософію, одну із іноземних мов, педагогіку та психологію, міжнародне право тощо. Найбільшу кількість годин відведено на вивчення математики та іноземної мови. До основного курсу, що нараховує три десятки навчальних дисциплін, кадетам додатково, на їхній вибір, пропонується ще 30 напрямів навчання і два десятки спеціалізацій. Професійне навчання складається з початкової (300 годин) і подальшої військової підготовки (перший курс – 45 годин, другий – 245, третій – 773 і четвертий курс – 825 годин).

У процесі початкової військової підготовки майбутні офіцери проходять індивідуальну підготовку, вчаться діяти у складі підрозділу, вивчають статути, настанови та інструкції, оволодівають стрілецькою зброєю, займаються фізичною і стройовою підготовкою. Після першого курсу вони виїжджають у навчальні центри, де знайомляться зі зразками сучасної зброї, засобами зв’язку тощо. Вони також вчаться вести бій у складі піхотних, мотопіхотних і танкових підрозділів.

Після другого курсу кадети опановують засоби використання парашутно-десантних підрозділів, а також місяць стажуються у ролі командирів взводів. Після завершення третього року навчання відбувають в ознайомчу поїздку по військових гарнізонах, беруть участь у військових навчаннях.

Цікаво, що усі дисципліни, які викладаються у виші, поділяються на три категорії: обов’язкові, на вибір і факультативні. Їхнє співвідношення у навчальному плані, а також послідовність вивчення чітко регламентовані. Для більш глибокого засвоєння програми і прищеплення кадетам навичок самостійної роботи, а також розширення світогляду, проводяться конкурси, симпозіуми, диспути тощо. Для участі у спільних обговореннях та аналізу глобальних військово-політичних та соціальних проблем у навчальний заклад запрошують відомих фахівців, політологів.

У Вест-Пойнті створені всі умови для отримання юнаками та дівчатами глибоких знань та їхнього всебічного розвитку. У навчально-виховному процесі широко застосовується єдина комп’ютерна мережа, сучасні тренажери, персональні комп’ютери тощо. Знання кадетів перевіряються під час екзаменів за допомогою різноманітних тестів, які хоча й не дають змогу визначити повноту та глибину знань, але дозволяють виявити загальний світогляд кадета, його схильність до самостійного мислення та прийняття рішень тощо.

Нещодавно в Україну повернулась військова делегація із США.

Кажуть, Вас надзвичайно вразило ставлення кадетів до фізичної підготовки…

Це дійсно так. Зважте, щоб попрацювати на тому чи іншому спортивному тренажері, кадети записуються у чергу заздалегідь. Фізична підготовка є одним із основних критеріїв відбору кандидатів під час вступу до вишу, а також одним із основних предметів навчання. Навчальні програми з цієї дисципліни вирізняються високою насиченістю та духом змагання.

На першому курсі основною метою фізпідготовки кадетів є відпрацювання таких якостей, як сила, витривалість, швидкість і спритність. Вони складають заліки із загально-фізичної підготовки та плавання. На старших курсах удосконалюється виконання нормативів із різних видів спорту. Приміром, на другому році навчання обов’язковими предметами є боротьба, великий теніс, гандбол. На третьому курсі опановують військово-прикладні види спорту, на четвертому – поряд із традиційними видами спорту відпрацьовуються прийоми рукопашного бою. Окрім цього, кожний юнак повинен обов’язково додатково займатися будь-яким видом спорту.

Щодо викладацького складу Вест-Пойнту, то він комплектується, як правило, за рахунок кадрових офіцерів, які мають достатній досвід роботи у військах на командних та штабних посадах, відповідну освіту та схильність до педагогічної роботи. Відбір відбувається на добровільній основі шляхом проведення конкурсів. Термін служби багатьох викладачів обмежений. Ротація відбувається через 4-5 років. Такий порядок, на думку керівництва, забезпечує тісний зв’язок процесу навчання з повсякденною оперативною та бойовою підготовкою діючих частин і підрозділів.

Здобувши у виші середню військову та вищу цивільну освіту, випускники повинні п’ять років прослужити у військах. Їм присвоюється науковий ступінь бакалавра і перше військове звання «другий лейтенант».

Нещодавно в Україну повернулась військова делегація із США.

Павле Петровичу, коли очікувати на візит у відповідь наших американських колег? І якої думки вони про можливу співпрацю між академіями?

Як уже зазначав, наші  спілкування із начальником академії генерал-лейтенантом Робертом Касленом, начальником академічного корпусу бригадним генералом Сінді Джеббом, начальником кадетського корпусу бригадним генералом Стівом Гілландом, іншими представниками вишу були надзвичайно плідними. Американські колеги були відкритими у всебічній демонстрації свого вишу. Під час брифінгів ми ознайомилися із особливостями системи військової освіти США та обмінялись думками щодо навчання майбутніх офіцерів, особливо в плані формування офіцерів-лідерів. До речі, питання лідерства тут у великому пріоритеті. Із розповідей та побаченого я переконався: Вест-Пойнт  – це своєрідна лабораторія лідерства. Гадаю, американські напрацювання потрібно обов’язково впровадити в систему лідерства нашої академії. Ми із цікавістю також відвідували навчальні заняття, знайомились із організацією військово-спеціальної та фізичної підготовки тощо.

Та найважливішим є те, що на виконання рекомендацій Президента України – Верховного Головнокомандувача ЗС України Петра Порошенка, Міністра оборони України генерала армії України Степана Полторака, начальника Генерального штабу – Головнокомандувача ЗС України генерала армії України Віктора Муженка ми ретельно обговорили із керівництвом Вест-Пойнту нагальні питання щодо започаткування співпраці між нашими академіями. Вже найближчим часом завершимо усі підготовчі роботи щодо підписання Меморандуму про двостороннє співробітництво.

Я також з  приємністю зробив запис у Книзі почесних гостей академії, поділившись своїми враженнями від перебування в цьому уславленому військово-навчальному закладів світу, подякував керівництву Вест-Пойнту за теплий прийом, проведені брифінги, можливість виступити перед кадетами та поспілкуватись з ними під час обіду. Надзвичайно цікаві молоді люди, справжня еліта американського суспільства. Переконаний, наша співпраця буде плідною та обов’язково позначиться на фаховості випускників Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного.

Нещодавно в Україну повернулась військова делегація із США.

Цей допис уже прочитано 1113 разів!

Підписуйтеся на наш: Telegram – “LEMBERG NEWS”  Twitter – LEMBERG NEWS
Поділитись цим у соцмережах!
%d bloggers like this: