Home » Новини України » Консульський облік і «євробляхи»: що потрібно знати?

Консульський облік і «євробляхи»: що потрібно знати?

Про реєстрацію на консульський облік та  її наслідки.

Консульський облік і «євробляхи»: що потрібно знати?
Власники автомобілів на іноземній реєстрації (так званих «євроблях» – як їх охрестили ЗМІ) мають можливість «відтягнути» процес розмитнення: а саме, вони можуть стати на облік у консульській установі України в будь-якій іншій державі, що дає змогу 60 днів їздити на території України на авто з іноземною реєстрацією, не розмитнюючи його, і не сплачуючи жодних штрафів.

Кілька днів тому портал «Укрінформ» опублікував статтю, в якій вказується, що консульства України в Польщі, фактично, зараз займаються лише постановкою громадян України на такий облік, оскільки таких заявок  найбільше з усіх послуг, які взагалі надає консульство. Керівник консульського відділу посольства України у Варшаві Світлана Криса зазначає, що така ситуація, найімовірніше, пов’язана із набранням чинності законів № 8487 та № 8488, які встановлюють порядок розмитнення автомобілів на іноземній реєстрації.

Нещодавно повідомлялося, що в перші дні дії цих законів в консульстві України у Варшаві у черзі на реєстрацію на консульський облік стояло 600 людей, в той час, як за один робочий день в консульстві можуть обробити тільки 50 заявок.

Який сенс ставати на консульський облік?

Згідно з абз. 5 ч.4 ст. 380 Митного кодексу України громадяни-резиденти, які перебувають на тимчасовому консульському обліку в консульській установі України за кордоном, мають право тимчасово ввозити на митну територію України під письмове зобов’язання про зворотне вивезення один транспортний засіб особистого користування, без сплати митних платежів, які відповідно до закону підлягають сплаті при імпорті таких транспортних засобів.

Тобто,  з моменту реєстрації громадянина України в консульстві України, наприклад, в Польщі, цей громадянин протягом 60 днів з моменту в’їзду в Україну може спокійно пересуватися на своєму авто по території України, і жодні штрафи, пов’язані із порушенням митного (!) законодавства йому протягом цих 60 днів не загрожують.

Але, і напевно, найважливішим є те, що українець, який перебуває на консульському обліку, і в’їжджає в Україну на своєму авто на іноземній реєстрації, вже не зобов’язаний залишати на кордоні ніякої грошової застави. А саме через це не так давно, в кінці листопада, на пропускних пунктах відбувалися масові акції протесту (так, громадянам дозволяється поміщувати у митний режим транзиту транспортні засоби особистого користування з метою прохідного транзиту через митну територію України за умови їх письмового декларування в порядку, передбаченому для громадян, та внесення на рахунок органу доходів і зборів, що здійснив пропуск таких транспортних засобів на митну територію України, грошової застави в розмірі митних платежів, що підлягають сплаті при ввезенні таких транспортних засобів на митну територію України з метою вільного обігу, – зазначається у ч. 1 ст. 381 Митного кодексу України. Тобто, якщо Ви повертаєтеся з-за кордону в Україну на автомобілі на іноземній реєстрації, і Ви не є нерезидентом, то при перетині кордону на митниці Ви повинні залишити грошову заставу у розмірі митних платежів, які б Ви сплачували у випадку розмитнення свого авто. Зазначаємо ще раз, що такої застави не сплачують особи, які є громадянами інших країн).

Детальніше про сплату грошової застави і її повернення – у статті керівника Львівської митниці Левка Прокіпчука.https://zaxid.net/pokrokovo_shhodo_poryadku_rozrahunku_sumi_zastavi_yiyi_splati_ta_povernennya_n1470581

Як стати на консульський облік – читайте нижче.

Що далі після спливу 60 днів?

Знову те саме. За порушення умов розмитнення авто – штраф складає 8500 грн.

Якщо нерозмитнене авто використовується у підприємницьких цілях – штраф складає 34 тис. грн.

За повторне порушення – вже 170 тис. грн.

Проте, тут слід мати на увазі, що адміністративне стягнення за порушення митних правил може бути накладено не пізніше ніж через шість місяців з дня виявлення правопорушення (ч. 1 ст. 467 Митного кодексу). Тобто, це означає, що, якщо від дня, коли було складено митниками документ про порушення Вами митних правил, до дня, коли Ваша справа розглядається на митниці (Вам прийде повідомлення із запрошенням на розгляд) або в суді, пройшло шість місяців, накласти штраф на Вас вже не можуть.

Текст закону № 8487, яким встановлено акциз на «євробляхи» та порядок його розрахунку – http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2611-19 . Цим законом внесено відповідні зміни до Податкового кодексу України.

Текст закону № 8488, яким встановлено штрафи та визначений порядок відповідальності за порушення митного законодавства (невчасне розмитнення і т.д.) – http://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2612-19. Цим законом внесено відповідні зміни до Митного кодексу України.

Як митниця накладе штраф, якщо Ви не будете показуватися на кордоні, а просто будете їздити на своєму авто лише по Україні?

У поліції будуть повноваження зупиняти та перевіряти автомобілі на іноземній реєстрації на предмет порушення митного законодавства. Ці повноваження поліцейські отримають лише у травні 2019-го року (тоді, коли закінчиться 180 днів з початку дії законів № 8487 та № 8488, протягом яких потрібно розмитнити своє авто). На разі, поки ще триває строк, протягом якого «євровласники» повинні розмитнити свої автомобілі, повноваження поліції щодо них не змінилися.

Як стати на консульський облік?

Сама процедура на практиці досить чітко описана у цій статті – http://ivakhniuk.com/2017/01/19/yak-staty-na-konsulskyj-oblik-u-varshavi/  Також більш-менш детально щодо документів роз’яснено і тут – https://www.facebook.com/AESUkraine/posts/615415822212145 .

Проте, відкритим залишається питання, які саме повинні бути Ваші умови «прив’язки» до іноземної країни, де Ви хочете стати на облік у своєму консульстві.

У Польщі підійде:

  • наявність річної візи чи «карти побиту».
  • на сайті консульства зазначається також, що консульський облік здійснюється, якщо Ви постійно проживаєте за кордоном або ж мінімум три місяці!
  • Прийняття на консульський облік громадянина України здійснюється в консульстві, на території консульського округу якого він постійно проживає або планує тимчасово перебувати на законних підставах більше ніж три місяці. Тобто, у Вас повинен бути документ, що підтверджує Ваше проживання за кордоном (документ про реєстрацію Вашого місця проживання за кордоном («прописку»), договір оренди тощо).

Невелика ремарка стосовно ситуації, що склалася у зв’язку із ухваленням Верховною Радою законів про розмитнення:

25 листопада вступили в дію закони про зміну ставок акцизу для авто на євро номерах та контролю за дотриманням митних правил (зокрема, і процедури розмитнення). Законом № 8487 внесено зміни до Податкового кодексу України – встановлено коефіцієнт розрахунку вартості розмитнення та показники, від яких залежатиме вартість розмитнення Вашого авто. Вони залежатимуть від типу палива, об’єму двигуна та віку автомобіля. Протягом 90 днів із дня набуття чинності законом розмитнити вживані автомобілі з іноземною реєстрацією можна буде із застосуванням коефіцієнта 0,5 тобто за півставки.

Іншим законом № 8488 (про внесення змін до Митного кодексу) Верховна Рада посилила відповідальність за порушення правил транзитного ввезення машин на єврономерах, збільшивши розмір штрафів, а також заборонила використання таких автомобілів із комерційною метою. 

Фото: Politeka

Зручніше читати новини з телефону? Підписуйся на наш Телеграм

Використані посилання:

https://gordonua.com/ukr/news/money/-vlasniki-evrobljah-stajut-na-timchasovij-konsulskij-oblik-shchob-uniknuti-rozmitnennja-v-ukrajini-577354.html

https://zaxid.net/yak_teper_legalno_vvoziti_avtomobili_na_yevronomerah_n1470784

https://poland.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/services/accounting/temporary

https://www.bbc.com/ukrainian/news-46314625https://poland.mfa.gov.ua/ua/consular-affairs/services/accountinghttps://www.ukrinform.ua/rubric-society/2599164-diplomati-skarzatsa-na-evroblaheriv-aki-ne-daut-pracuvati.html

https://www.epravda.com.ua/news/2018/12/12/643531/

Цей допис уже прочитано 180 разів!

Поділитись цим у соцмережах!
%d блогерам подобається це: