Як працює злочинний механізм вирубки найкращого дерева?

На Львівщині біля с. Оброшине нібито законним чином вирубують здорові дерева, а от хворі чомусь залишають.

ОНОВЛЕНО.

Дубові ліси поблизу Львова (вірніше –  їх залишки) біля с. Оброшине відносяться до 1-ої найбільш важливої категорії, як захисні ліси. Ці ліси надано у користування державного підприємства «Дослідне господарство» «Оброшине» (далі – ДП ДГ «Оброшине»), що підпорядковане Науково-дослідному інституту сільського господарства Карпатського регіону. Вік цих дубових насаджень всього 65 років, тобто, до віку стиглості у цій категорії лісів їм ще рости щонайменше 60 років.

   

Як працює злочинний механізм вирубки найкращого дерева?

Але вже навіть у цьому ще молодому насадженні вже зустрічаються хороші екземпляри дуба, які можна продати за привабливою ціною від 200 до 800 доларів за кубометр.

Для цього розробляється спеціальний злочинний механізм:

  • Робиться витяг з матеріалів базового лісовпорядкування по ДП ДГ «Оброшине», де вказано перелік ділянок, що потребують вибіркової санітарної рубки.
  • Згідно цього витягу розробляється план санітарно-оздоровчих заходів у ДП ДГ «Оброшине» на рік, де вказано, що дерева сухі і хворі. План затверджується начальником Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства (далі – Львівське ОУЛМГ) Анатолієм Дейнекою. Згідно перелікової відомості і відомості матеріально-грошової оцінки майже вся деревина – це дрова.
  • Виписується лісорубний квиток, бланки яких є у Львівському ОУЛМГ, що дає право на початок рубки.

Таким чином, злочинна схема винищення здорових дубів, яким ще рости 60 років узаконюється і рубка стає законною і розпочинається майже одразу. Після проведення рубки довести щось по пеньках неможливо (співвідношення здорових та хворих дерев, ділової деревини та дров).

Перевіркою, яку здійснила Державна екологічна інспекція у Львівській області у серпні 2016-го р., встановлено, що на ділянках, відведених у ці так звані санітарні рубки,  виявлено:

а) Після рубки залишено пошкоджені дерева, а в основному були зрубані сироростучі (тобто, здорові) дерева дуба;

б) Лісничий ДП ДГ «Оброшино» (Ярослав Стебелецький) відвів дерева без наявних ознак хвороб.

  • Розходження по запасу зрубаних дерев перевищує допустимі норми (фактично, вкрадено) у 5-7 разів.
  • Занижено обліковий об’єм ділової деревини (тобто, ділова деревина була продана під виглядом дров).

Також до перевірки був залучений працівник Служби безпеки України, який встановив, що було занижено кубомасу на 250 кубометрів. Матеріали передали у Держаудитслужбу, де було нараховано збитків на суму 950 тис. грн. 29 грудня 2016 року за цими матеріалами було відкрито кримінальне провадження №120161010270002805, яке знаходиться у Пустомитівському відділенні поліції.

«Протягом 2017-го року я неодноразово звертався із заявами у прокуратуру і Головне слідче управління, про бездіяльність у розслідуванні цього злочину. Я, як свідок і заявник, володію додатковими доказами стосовно цього злочину. Проте, ніякого реагування, крім відписок, не отримував. Слідчий Василь Бучинський навіть ні разу не викликав мене на допит (хоча я сам приходив до нього), що вказує на те, що слідчі дії не проводяться взагалі, а розслідування, очевидно, попросту саботується», – зазначає Віталій Майборода, кандидат сільськогосподарських наук, член Лісівничої академії наук України.

Як працює злочинний механізм вирубки найкращого дерева?

«Мабуть, слід допускати, що саме за ці «наукові дослідження» керівник Науково-дослідному інституту сільського господарства Карпатського регіону Григорій Седіло, якому підпорядковане ДП ДГ «Оброшине», отримав у 2016-му році звання академіка, а голова Пустомитівської РДА Володимир Говенко, який активно допомагав у запобіганні вирубки та залучив до перевірки СБУ, був звільнений з посади, як і голова Сколівської РДА Ігор Свистун”, – додає Віталій Майборода (детальніше – «Українські гниди в Карпатських лісах» на youtube).

Слід додати, що взимку 2017-го р. на хабарі було затримано посадовця Львівського ОУЛМГ, який отримував (порівнюючи з вартістю деревини, що викрадається за виданими ним лісорубними квитками) скромні чайові. 

Як працює злочинний механізм вирубки найкращого дерева?

Як писав Форпост, 3 лютого 2017 р., прокуратурою Львівської області спільно з Управлінням захисту економіки у Львівській області Департаменту захисту економіки  Національної поліції України затримано керівника відділу лісового господарства Львівського обласного управління лісового та мисливського господарства при одержанні чергової неправомірної вигоди в розмірі 5,2 тис грн. Останній організував систему отримання від керівників підпорядкованих лісопідприємств коштів за неперешкоджання у здійсненні ними господарської діяльності, а також видачу лісорубних квитків на проведення рубок деревини на підконтрольних лісових угіддях. Як з’ясували журналісти Дивись.info, затриманий на хабарі є першим заступником начальника управління — Целень Ярослав.

У відеосюжеті вирубку дерев біля Оброшине коментують спеціаліст спеціалізованого лісозахисного державного підприємства “Львівлісозахист” Володимир Сеник та Віталій Майборода.

Сюжет: Марта Шала, Микола Рубаха

Фото та відео: Юрій Мелько та Віталія Вертелецька

Цей допис уже прочитано 1290 разів!

Поділитись цим у соцмережах!
%d bloggers like this: