Home » Новини Львова » «Громади в дії»: як жителі Львова втілюють свої мрії.

«Громади в дії»: як жителі Львова втілюють свої мрії.

Кореспондент Lemberg-News.Info про результати  проекту «Громади в дії», який реалізовувала команда львівського аналітичного центру «Інститут міста».

АВТОР:  Тетяна Мачульська (журналіст Lemberg-News.Info)

Відкриття лавок «для мрій» на Санта-Барбарі, майданчика зі спортивними тренажерами на вулиці Лінкольна, скверу на Донецькій, реконструкція головного входу до парку на Левандівці та ще значна кількість втілених у реальність ідей та планів у різних районах Львова. Все це, здавалося б неможливе на песимістичну думку одних, створили групи однодумців, яким небайдуже, що відбувається навколо і які готові діяти. Як кажуть, зміни виникають там, де є дія. Саме такі фінальні результати отримав проект «Громади в дії», який реалізовувала команда комунального закладу Львівської міської ради «Інститут міста» за фінансування Програми ЄС «Neighbourhood Civil Society Facility 2012 and Non-State Actors and Local Authorities in Development (NSA∓LA) 2012 and 2013». Він триває у Львові вже близько двох років. Підсумки його діяльності, що включає значні здобутки та перемоги, були підведені на конференції 28 листопада в Центрі Митрополита Андрея Шептицького.

«Громади в дії»: як жителі Львова втілюють свої мрії.

На урочистому заході повідомили, що в рамках проекту вдалося створити 22 дієві Громадські ради при управліннях Львівської міської ради за участі 250 осіб, співфінансовано 13 соціо-культурних проектів у межах конкурсу «Зробимо Львів кращим», профінансовано 3 ідеї для розробки ІТ-рішень, спрямованих на вирішення актуальних соціальних проблем нашого міста в рамках хакатон Hack for Lviv. До речі, хакатон Hack for Lviv став своєрідним майданчиком для розвитку міських стартапів. Його переможці – проект «Підвезу!», Z-A (Zелена Aгенція) та Medics – Електронна платформа медичних послуг – отримали грошову винагороду в 3000, 2000 та 1000 євро відповідно.

В рамках проекту «Громади в дії» визначено 18 ідей, ініційованих жителями мікрорайонів Львова, які надалі опрацювали спільно з архітекторами. Приємно здивував той факт, що на втілення своїх бажань мешканці самостійно зібрали близько 415 тис. грн. «Суспільство має розуміти, що не тільки держава має щось робити для нього, але й самі люди повинні проявляти ініціативу. Кому це потрібно в першу чергу? Змін не буде, якщо немає розуміння важливості участі в процесах реформування свого району чи міста загалом”, – висловила власний погляд на панельній дискусії щодо даного питання Коломб де Мерсей, координатор сектору громадянського суспільства та ЗМІ Представництва ЄС в Україні.

У цілому вдалося реалізувати 17 проектів мікрогромад. На жаль, 18-та ідея – Замарстинівський парк – мала на своєму шляху певні проблеми та порушення, які вчасно виявила громадськість, тому вона поки призупинена. Крім того, особливу увагу було приділено підвищенню рівня освіченості активістів та представників Громадських рад в партнерстві з Інститутом лідерства та управління Українського католицького університету. За програмами «СпільноДІЯ» та PROFI.Ради їх учасники здобули знання у сфері управління командою, стратегічної побудови комунікаційної кампанії, управління проектами та навики особистої самопрезентації. «Право – це тільки початок. Друге – це відповідальність. Зробити щось, наприклад, зібрати гроші чи загітувати людей. Третій компонент, не менш важливий – спроможність. Здатність якісно та кваліфіковано впливати на суспільство. Цього треба вчити, – таку думку в розрізі даної проблеми має Олександр Кобзарев, директор КЗ «Інститут міста». Його підтримали всі учасники конференції, а Володимир Бригілевич, керівник ЛГО «Центр дослідження місцевого самоврядування» підсумував: «Ми повинні вчити владу і повинні вчити активістів – це дві опорні точки на одному містку. Просвітницька діяльність – от чому наразі має бути приділена належна увага.»

До речі, в кінці конференції 23-м випускникам PROFI.Ради, серед яких були як молодь, так і люди зі стажем громадської роботи в кілька десятків років, урочисто вручили сертифікати. Пріоритетним питанням, над яким працювали «Громади в дії», було також розроблення механізму соціальних закупівель, які можуть охоплювати різні сфери соціального обслуговування: супровід людей з обмеженими фізичними можливостями, паліативна допомога, підтримуюче проживання та адаптація осіб із числа дітей-сиріт тощо. Наприклад, це ті знайомі більшості «Соціальні таксі» для інвалідів, які вже мають прецеденти в Україні. В ході аналітичних досліджень визначено, що соціальні послуги можуть бути предметом продажу і купівлі, а їх система може розвиватися за законами ринкових відносин. Однак, акцентовано увагу на тому, що нормативна база України поки недостатньо раціональна, особливо щодо недержавних організацій як виконавців соціального замовлення. Безперечно, зміцнення громад є невід’ємним кроком заради сталого розвитку міста. Їх ініціативність та знання проблем можуть допомогти знайти правильні рішення та ще й в найкоротші терміни. Показовим прикладом, що лише мешканці знають свої «наболілі» питання, стало наступне, про що раніше соціологи і гадки не мали: «В ході досліджень виявилося, що для деяких жителів соціальну напругу створюють лише погано обрізані дерева, – розповіла Мар’яна Малачівська- Данчак, керівник соціологічної агенції «ФАМА».

Звісно, знання проблеми – це лише початок. Для її вирішення потрібно чимало зусиль, довіра, постійний діалог та дискусії, а також час, якого часто так бракує нам усім. «Буває, що опускаються руки, втомлюєшся. Говориш тоді собі: все, досить. А потім, коли нарешті все виходить, така радість, аж наче крила виростають. Хочеться знову продовжувати!» – поділилася своїм досвідом громадської роботи Марія Малетич, активіст мікрорайону Підзамче.

«Громади в дії»: як жителі Львова втілюють свої мрії.

В центрі – в центрі радіє, що все вдалося, Марія Малетич 🙂

Також важливо об’єднати людей, активно співпрацювати та збиратися разом. До слова, щодо того, як часто ви збираєтеся, Олександр Агашков, активіст мікрогромади Левандівка, вдало зауважив: «Ми не розходимося просто!»

Отже, зміни на краще вже почалися в мікрорайонах Львова. Ми щиро сподіваємося, що це лише початок. 

Фото: Громади в дії Zik

Цей допис уже прочитано 488 разів!

Поділитись цим у соцмережах!
%d блогерам подобається це: