Home » Новини Львова » БИТВА ШКІЛ І САДКІВ У ЛЬВОВІ.

БИТВА ШКІЛ І САДКІВ У ЛЬВОВІ.

Представники громадських організацій скаржаться, що в Україні вибір об’єктів для голосування замість прикладу прямої демократії перетворився на маніпуляцію.

“Битва шкіл і садків”, – так назвав цьогорічний проект громадського бюджету Львова керівник громадської організації  “Зручне місто” Юрій Тер-Арутунян. Про це пише видання “Deutsche Welle – Україна”. 

Ідею громадського бюджету в Україні запозичили в Бразилії. Вона полягає в тому, аби дати кожному жителю можливість узяти участь в розподілі коштів місцевого бюджету. Для цього з місцевого бюджету виділяється певна сума, яку потім розподіляють між кількома проектами, які запропонували самі жителі громади і за які вони ж зрештою голосують. Детальніше про проект писали Lemberg-News.Info.

В Україні вибір об’єктів для голосування замість прикладу прямої демократії перетворився на маніпуляцію, -скаржаться представники громадських організацій. Адже перемагати почали проекти, пов’язані з комунальними школами та медичними заклади. Наприклад, у Львові серед великих проектів перемогли три, два з яких стосуються будівництва шкільних спортивних майданчиків і один – ремонту операційної зали у медзакладі. Та й серед менш масштабних проектів більшість переможців – комунальні школи. Така ж ситуація і в Києві, – повідомляє “Deutsche Welle – Україна”.

Зокрема, як повідомляє Galinfo у Львові, згідно з результатами голосування була сформована трійка лідерів серед великих проектів. Перше місце посіла ідея під номер 277 – «Благоустрій подвір’я шкіл на куті вул. В. Чорновола та вул. Замарстинівської». Цей проект зацікавив 3576 осіб. На три голоси менше  набрала ідея №299 ­– «Найкраща операційна для найменших пацієнтів дитячої лікарні». Цей проект планують реалізувати в лікарні на вул. П. Орлика. Третє місце посіла пропозиція №294 – «Футбольний стадіон на території спортивного комплексу СЗШ№97». Цей проект набрав 3069 голосів. Щодо малих проектів, то у кожному з шести районі Львова планується визначити орієнтовно 4-6 проектів-переможців. Кінцеві результати будуть визначені під час спільного засідання Комісії законності, свободи слова та депутатської діяльності ЛМР з Комісією фінансів та планування бюджету ЛМР.

За словами Юрія Тер-Арутуняна, на такі проекти влада й так зобов’язана виділяти кошти з бюджету. І, це безперечно, справедлива думка. Такі проекти, як “Бюджет участі”, розраховані на створення чогось нового, а не на ремонт в приміщеннях державних установ, який апріорі повинен бути зробленим. 

Громадські активісти вважають, що ініціатива була нав’язана, а процес голосування не був об’єктивним, і закидають комунальним закладам використання адмінресурсу. Під Центрами надання послуг (ЦНАП), де можна було віддати голос, часто стояли черги людей, яких приводили вчителі – зазначають вони. А також додають, що такі публічні оголошення із закликами на зразок “Давайте допоможемо школі/садочку/дитячому центру” можна було також побачити у мережі Facebook. 

“Мобілізація голосувальників, довезення до ЦНАПів. Така активність деяких авторів проектів, які не просто агітували та мотивували людей, а витрачали власний ресурс, змушує задуматися, чи не має тут конфлікту інтересів”, – вважає керівник західноукраїнського представництва Міжнародного фонду “Відродження” Оксана Дащаківська, яка має досвід з відбору громадських проектів.  Вона наголошує, що освоювати кошти за проектами буде не громадська організація, а відповідний орган виконавчої влади.

Водночас не у всіх містах України така ситуація. У Вінниці  переміг проект облаштування міського пляжу. В Тернополі з таким же обсягом бюджету лідерами стали проекти Соціального мультиспортивного залу та Центру науки. 

“Ми поставили вимогу, що фінансування за рахунок Громадського бюджету може стосуватися лише тих об’єктів, що є загальнодоступними для всіх мешканців міста. Якщо це закрита територія і нікого немає, крім учнів школи, то такі проекти не розглядають”, – каже головний спеціаліст відділу звернень громадян Чернігівської міської ради Андрій Корюковець. Тому нині в Чернігові серед переможців проекти соціальної адаптації людей з особливими потребами через залучення їх до інклюзивного туризму чи стерилізації безпритульних тварин.

У міській владі Львова теж кажуть, що почули громаду. “Ми будемо проговорювати це на комісії, щоб прийняти якісь рішення,  які вирівняють шанси усіх. Можливо, це буде квотний принцип чи ще якийсь варіант, але ми дамо шанси всім”, – обіцяє Юрій Лукашевський, начальник управління “Секретаріат ради”.

Джерело: Deutsche Welle-Україна

Цей допис уже прочитано 628 разів!

Поділитись цим у соцмережах!
%d блогерам подобається це: