8 березня: день боротьби жінок за права проти свята “весни та краси”

Радянський Союз пропагував святкування 8 березня як день“ніжності та жіночності”. Але цивілізований світ знає 8 березня лише як Міжнародний жіночий день – вшанування боротьби жінок за свої права. Чому так? 

День солідарності трудящих жінок

У Радянському Союзі жінки працювали в умовах рівних з чоловіками на виробництвах та у сільському господарстві, і окрім цього на них падав обов‘язок глядіти дітей та займатись господарством. Тому після маршу-протесту за “хліб, мир” та право голосу для жінок, який був одним з каталізаторів більшовицького перевороту, у 1921 владою було проголошено День “нової радянської” жінки.

Але після Другої світової війни наративи радянської влади помінялись – день солідарності з жінками почав перетворюватись у день “краси, жіночності та ніжності”. Особливо пропагували шлюб і материнство – через демографічну кризу та високу смертність п‘ятирічки не було кому виконувати, а “союз нєрушимий” потребував приросту населення. 

8 березня: день боротьби жінок за права проти свята “весни та краси”

Нью-Йоркський марш каструль

Кажуть, що історія Міжнародного жіночого дня бере початок з протесту американських жінок 8 березня 1857 року в Нью-Йорку. Тоді працівниці текстильних фабрик вимагали зменшити робочий день з шістнадцяти до десяти годин і створити рівні з чоловіками умови праці. Дійство назвали маршем порожніх каструль, бо мітингувальниці били в каструлі, протестуючи проти поганих робочих умов і закликаючи збільшити заробітні плати.
Через кілька десятків років, у 1908 році близько п‘ятнадцять тисяч жінок вийшли на вулиці Нью-Йорка, вимагаючи отримати рівні з чоловіками права, зокрема право вибору. Вони його отримали; а соціалістична партія Америки проголосила офіційний Національний день жінки.

8 березня: день боротьби жінок за права проти свята “весни та краси”

Чи святкує Європа?

Міжнародний день жінок для більшості європейських країн – не вихідний і не привід дарувати жінкам квіти. 

Це день цінностей, пов’язаних з боротьбою за жіночі права та день привернення уваги до проблем дискримінації та сексизму. Для активістів Західної Європи 8 березня є можливістю провести мітинги та акції. Серед європейців майже не зустріти тих, які вважають цю дату святом “жіночності, краси і вдячності берегиням домашнього вогнища”.

А як бути українцям?

Зараз українці вирішують, чи потрібно залишати 8 березня вихідним, чи варто зробити цей день робочим. Хтось пропонує святкувати День української жінки 25 лютого, аргументуючи це тим, що 8 березня має радянські корені. А є й ті, які вважають, що не треба відмовлятись від 8 березня, бо ми мусимо повертати цьому дню його справжню цінність – привернення уваги суспільства до боротьби за жіночі права.

8 березня: день боротьби жінок за права проти свята “весни та краси”

Матеріал підготувала Соломія Басараб для Lemberg News.

Підписуйтеся на наш: Telegram – “LEMBERG NEWS”  Twitter – LEMBERG NEWS
Поділитись цим у соцмережах!
%d блогерам подобається це: