6 км пішки: як учні гірських сіл Франківщини дістаються до школи

На Івано-Франківщині не вистачає майже сотні шкільних автобусів, щоби забезпечити підвіз усіх дітей до навчальних закладів. За словами заступника директора обласного департаменту освіти, науки та молодіжної політики Андрія Сташківа, зараз до перевезень залучають і приватних перевізників, з якими укладають відповідні угоди. За його словами, зараз в області на балансі у відділів освіти 230 шкільних автобусів, 50 з яких потребують ремонту, а ще 18 — у неробочому стані. Також до перевезень залучили 42 автобуси сторонніх перевізників. 

У Красноїльській загальноосвітній школі зараз навчається 440 дітей із п’яти навколишніх сіл та семи присілків. Загальна протяжність маршрутів шкільних автобусів — близько 13 км. Раніше у школі дітей забирали у двох напрямках. Цього року один із них зламався. Директорка Красноїльської школи Марія Шкіндюк розповідає, що через особливості місцевості перший урок починається о 9-й ранку:

«Зранку автобус завжди виїжджає — половина восьмої. Уже о 8-й він знаходиться в Устеріках. Потім він привозить їх до школи. Від школи знову їде на Чорну Річку — це ще 6,5 км — і назад повертається. Якраз на 9-ту встигає. Тому що ми не можемо починати привіз швидше тому, що дітки наші розкидані в горах, далеко живуть, і їм ще добратися до центральної дороги, декому по 3-4 км пішки йти вниз».

Цим автобусом їздить шестикласник Василь Шкіряк. Хлопчик разом із сестрою та братом живе у присілку Жолоби. Каже, щоби спуститися до центральної дороги їм потрібно пів години. У гарну погоду діти з присілка збираються у компанію та можуть пройтися пішки. Але здебільшого їдуть автобусом.

«Я рано встаю, о 7, вбираюся, їм, і о 8-й рушаю до школи. Із гори я іду півгодини, а до гори — до години. А то ще йдуть від нас — то ми всі разом ідемо, десятеро».

Другий автобус їхав 7 км в один бік у село Голови. Зараз він на ремонті, каже Марія Шкіндюк, тож 38 школярів та четверо вчителів самотужки добираються до школи у будь-яку погоду.

Фото - По 6 км пішки: як учні гірських сіл Франківщини дістаються до школи | Новини на Громадському радіо
Фото: Наталія Олексієнко

«Що стосується іншого автобуса, то він би мав їхати 7 км — у село Голови і назад вертатися. На жаль так склалося, що і рейсового автобуса немає. Зранку ще є, але о 8.20 — ну їм заскоро, поки вони з горбів зійдуть. Тому це дуже погано для дітей. Дехто встигає на автобус — то вже раніше приїжджає. Дехто вже потім запізнюється на уроки, бо не встигає дійти. Дехто — якісь попутні машини їдуть. Ну вже кожен індивідуально».

Одинадцятикласник Назар КосІйчук — один із тих, хто тепер має самостійно добиратися до школи. Каже, в дощ або снігопади носить із собою змінне взуття. Навчання не пропускає, бо цього року здавати ЗНО. Каже, що під’їхати з кимось вдається дуже рідко, зазвичай іде пішки.

«Приблизно 6 км пішки. Мені спочатку треба зійти до центральної дороги і потім центральною дорогою треба йти 3-4 км. Треба вставати на хвилин 40 скоріше — переважно о 7-й ранку. Якщо суха погода, то 50 хвилин. А якщо бруд — то не розженешся, година 20 хвилин приблизно».

Іван Кричуняк кілька років працює водієм шкільного автобуса. Розповідає, що пального вистачає. Дороги останніми роками підлатали, але ремонтувати автобус доводиться часто. На запчастини здебільшого здають гроші батьки або рятують підручні засоби. На питання, скільки дітей підвозить щодня, відповідає так:

«Є по списку, допустимо, 100 дітей із Чорної Річки. Але зараз вони кожен день не ходять у школу. Є вчителі, старші. Моє — руль, дорога — я не можу за все відповідати».

Більша частина школярів Красноїльської школи потребують підвозу. Тож, не зважаючи на карантинні вимоги, каже директорка Марія Шкіндюк, автобус завжди переповнений. В обласному департаменті освіти, науки та молодіжної політики про ситуацію в Красноїллі знають. Але, за словами заступника директора відомства Андрія Сташківа, допомогти не можуть.

«Там дійсно є два автобуси несправних. Я знаю, що вони планують залучати приватних перевізників для того, щоби підвозити дітей до школи. Ремонтом автобусів займається засновник школи — районна рада, рада ТОГ або міська. Тобто кошти йдуть із місцевих бюджетів.

За словами Андрія Сташківа, щоби стовідсотково забезпечити підвіз дітей до шкіл, необхідно закупити 42 нових автобуси. А також відремонтувати 50, які зараз на ходу, але мають несправності.

Наталія Олексієнко, Громадське радіо, Івано-Франківськ

ПІДПИСУЙТЕСЬ НА НАШ ТЕЛЕГРАМ КАНАЛ – (ПІДПИСАТИСЬ)

Цей допис уже прочитано 35 разів!

Поділитись цим у соцмережах!
%d bloggers like this: