Карта побиту – це офіційний документ, який дозволяє легально перебувати на території Польщі.
Карта побиту надає значно більше прав, ніж віза. У багатьох питаннях власник цієї карти прирівнюється до громадянина країни.
Переваги, які надає карта побиту:
- Не потрібна віза;
- Багаторазові виїзди і в’їзди;
- Можливість перебувати на території всіх країн ЄС протягом 90 днів без інших документів;
- Право на придбання нерухомості;
- Право на покупку автомобіля;
- Офіційне працевлаштування в Польщі;
- Можливість навчання в школі та університеті на тих самих правах, що і громадяни Польщі;
- Можливість відкрити власний бізнес;
- Можливість відкрити національні візи для родичів.
Причини відмови в отриманні карти побиту (ВНЖ) в Польщі
Причини, через які іноземцю можуть відмовити в отриманні карти побиту (ВНЖ) в Польщі викладені в статті 100 Закону «Про іноземців».
Відмовити в карті побиту (ВНЖ) в Польщі іноземцю можуть, якщо:
- Мета не відповідає дійсним обставинам справи, або обставини, які вказані, як підстави для подачі заявки на дозвіл, не виправдовують перебування іноземця на території Польщі протягом терміну, який перевищує 3 місяці;
- Іноземець включений в список осіб, перебування яких на території Польщі небажане;
- Дані іноземця знаходяться в Шенгенській Інформаційній Системі(SIS) з зазначенням мети – відмова у в’їзді;
- Це необхідно з міркувань національної оборони або безпеки, для захисту громадської безпеки та порядку або зобов’язань, що випливають з положень ратифікованих міжнародних угод, обов’язкових для Республіки Польща.
- При розгляді справи про видачу дозволу на тимчасове перебування:
- a) іноземець подав заявку, яка містить помилкові особисті дані або помилкову інформацію, і додав до неї документи, що містять такі дані або інформацію;
- b) свідчив неправду або приховав правду, підробив або переробив документ для використання його в якості справжнього або такий документ був використаний в якості справжнього;
- Іноземець має податковий борг, за винятком випадків, коли він отримав передбачене законом звільнення, відстрочку, виплату протермінованих платежів в розстрочку або призупинення виконання рішення компетентного органу.
- Не покрив витрат, пов’язаних з видачею та виконанням рішення про обов’язок іноземця до повернення, які були видані з бюджету держави;
- Підпадає під обов’язкове лікування на підставі ст. 40 п. 1 закону від 5 грудня 2008 року «Про попередження і боротьбу з інфекціями й інфекційними захворюваннями у людей (туберкульоз, СНІД тощо)» і не висловлює згоди на таке лікування;
- Подав заяву під час незаконного перебування на території Польщі.
Також іноземцю може бути відмовлено в отриманні подальшої карти побиту (ВНЖ) в Польщі в разі невиконання зобов’язань, зазначених в ст. 113 (порушення термінів повідомлення про зміну причин перебування в країні), якщо заяву про видачу наступного дозволу на тимчасове проживання він подав до закінчення року з моменту закінчення терміну дії попереднього дозволу.
Дуже поширеною причиною відмови в отриманні карти побиту в Польщі є неуважне ставлення до процесу, пов’язаного з легалізацією:
- Неправильно (з помилками) вказана адреса для отримання кореспонденції від Ужонду;
- Іноземець змінив місце проживання, а всі листи приходять на адресу попереднього місця проживання. В даному випадку необхідно повідомити про зміну адреси.
В обох випадках іноземець не знає, на якому етапі перебуває справа і причини, через які його міг викликати інспектор, який веде справу. Через це людина може отримати негативне рішення.
- Невчасне подання документів, які необхідно донести (в іноземця є 7 днів, щоб виправити помилки та принести нові документи);
Апеляція – дія при отриманні негативного рішення.
Якщо перша інстанція винесла негативний вердикт у справі, а саме відмову в отриманні карти побиту, то іноземцю дається два тижні на оскарження (14 днів включно з вихідними днями). Починається цей термін з того моменту, як заявник отримує рішення на пошті. При цьому першим, на що слід звернути увагу – це причини відмови в карті побиту і аргументи.
При оскарженні рішення є важливий нюанс: потрібно добре знати законодавство Польщі, щоб розібратись в усіх тонкощах юридичної термінології, також варто звернути увагу на складність перекладу. Тому щоб не потрапити в халепу краще звернутися до фахівців.
Кваліфіковані юристи ознайомляться зі сформованою ситуацією та проаналізують шанси на вдалу апеляцію або підкажуть, чому вам відмовили в отриманні карти побиту. Також вони допоможуть вам зібрати необхідний пакет документів для оскарження.
До того ж, якщо ви ще раз отримаєте відмову в карті побиту, то третьої спроби отримати бажану карту вже не буде.
Який термін перебування в Польщі при відмові?
Якщо заявник вирішив не подавати апеляцію або ж програв її, то рішення набирає законної сили. В такому випадку іноземець зобов’язаний покинути територію країни.
Згідно із законом у вас є 30 днів, для того щоб покинути Польщу.
Отже, якщо вам відмовили в отриманні карти побиту, то важливо знати правильний алгоритм дій. Якщо з документацією у вас все в порядку, то ви можете оскаржити рішення у другій інстанції. Проте у вас буде лише одна спроба.
Підготувала Вікторія Гогой.
Фото: Блог про Польщу – pruchay
Зручніше читати новини з телефону? Підписуйся на наш Телеграм –
Цей допис уже прочитано 307 разів!