«Бути чи не бути?», або як зробити свій перший крок назустріч ековолонтерству

Справжній помічник та найкращий друг, людина, яка здатна змінити цей світ. Сьогодні, 5 грудня, Україна та світ відзначають Міжнародний день волонтера.

«Бути чи не бути?», або як зробити свій перший крок назустріч ековолонтерству

Волонтерський рух в Україні й досі залишається напрочуд унікальним явищем, що не має аналогів у світі. Національне волонтерство є темою для палких обговорень серед свідомої частини суспільства, залишаючи неповторний відбиток у серці кожного активіста.

Коротко про головне

Волонтерська діяльність в Україні має багатовікову історію. Однак переломним моментом у розвитку вітчизняного волонтерського руху стали буремні події Революції Гідності та ескалації конфлікту на Донбасі у 2014 році. Тоді український народ в особі нескореного студентства, представники якого стали пліч-о-пліч та розгорнули активну громадську діяльність, зміг довести, що тільки від згуртованості та незламної сили духу залежить ситуація в світі та в країні зокрема. Почалося формування потужної структури громадських організацій, платформ та спільнот, які стали каталізатором позитивних зрушень у державі.

Україна не залишилася осторонь й суспільно значущих проблем, що сколихнули увесь світ. Глобальна зміна клімату, тотальне забруднення повітря та нещадна вирубка лісів змушували раз-по-раз замислюватися про доцільність ековолонтерства в нашій країні. Саме тому, дедалі більше людей долучається до екологічних ініціатив, даруючи частинку себе благородної ідеї. Однак дехто ще досі має певні упередження щодо сутності ековолонтерства, що заважає зробити перший, найважливіший крок назустріч безпечному майбутньому.

«Бути чи не бути?», або як зробити свій перший крок назустріч ековолонтерству

Розвінчуємо міфи

Перше, що спадає на думку при згадці про ековолонтерство – це сортування, прибирання та просування речей з приставкою «еко-».

Погодьтеся, виглядає не зовсім «апетитно»? Тож варто раз і назавжди позбутися цих кліше та зрозуміти, що практичне волонтерство – це лише одна зі складових чарівного світу ековолонтерства, який відкриває перед активістами безліч цікавих можливостей.

Яким же чином можна долучатися до екоініціатив – розглянемо далі.

  1. Освітнє волонтерство. До слова, чи не найкращий спосіб повпливати на свідомість суспільства, і, таким чином, залучити дедалі більше людей до екологічного способу життя. Вийдіть із зони комфорту та станьте справжніми екоамбасадорами – діліться важливою інформацією зі школярами, студентами, виступайте з лекціями або навіть організовуйте тематичні дискусійні клуби. Ще один варіант – спробуйте просувати тренд екологічного лайфстайлу в маси за допомогою власного блогу.
  2. Туристичне волонтерство. Ця опція є ідеальною для завзятих подорожеманів, які закохані в природу та прагнуть ближче познайомити мандрівників зі світом флори та фауни. Зазвичай, волонтери-туристи проводять екскурсії, під час яких розкривають цікаві екологічні локації, а також діляться секретами зеленого туризму.
  3. Фандрейзингове волонтерство. Один з найвідповідальніших напрямків, який пов’язаний зі збиранням коштів для втілення екологічних проєктів та функціонування організацій.

Основними завданнями волонтерів є організація благодійних ярмарків та створення сприятливих умов для подальших перемовин із донорами.

  1. Адміністративне волонтерство. Якщо ви в пошуках реального шансу повпливати на політику держави та окремих компаній чи бізнесу – то цей напрям створений для вас. Задіяні тут волонтери займаються створенням та реалізацією проєктів, які матимуть вплив на владу, працюють з документами та ЗМІ.

«Бути чи не бути?», або як зробити свій перший крок назустріч ековолонтерству

Напевне, неможливо знайти більш цілеспрямованого та екосвідомого активіста, ніж пані Юлія Мархель – Президентка Всеукраїнського молодіжного руху «Let’s do it Ukraine» та міжнародного «School Recycling World».

Свій досвід громадської діяльності вона розпочала ще в досить юному віці, в 6-7. З плином часу, майбутня еколідерка долучалася до громадських рухів, які охоплювали різні сфери – від благодійності і аж до молодіжної політики, а у 2013 році відкрила для себе екотематику, у якій і нині створює безліч великих проєктів.

«Волонтери для мене, в першу чергу, це ком’юніті, яке прагне навчитися чомусь новому, корисному, створити комфортні та безпечні умови для себе та своєї родини. Це розвиток, можливості, відпрацювання певних навичок», – переконана пані Юлія. – Волонтерство приносить максимум користі, коли ти робиш те, що тобі подобається. Кожен з наших волонтерів відточує необхідні професійні навички, які потім почасти заносить у резюме, або ж навіть проходить професійну практику».

Алярм! Хочу стати ековолонтером!

Лише з маленького кроку «сьогодні» розпочинається далекосяжне «завтра». Тому пропоную вашій увазі підбірку волонтерських каналів та організацій з найкращими екоможливостями, до яких ви зможете долучитися просто зараз! Все, що вам потрібно – запальний ентузіазм та нестримне бажання зробити цей світ кращим.

  1. Волонтерська Платформа

Онлайн-портал, який збирає можливості волонтерства з усієї України та допомагає однодумцям знайти одне одного. Проєкт покликаний покращувати громади для великих змін у країні. Платформа допомагає швидко знайти однодумців та об’єднує їх задля позитивного впливу, будучи справжньою скарбницею можливостей для активістів.

  1. Українська Волонтерська Служба

Одна з найпопулярніших волонтерських спільнот в Telegram, «Голос українського волонтерства», що пропонує можливості у різних напрямках – від звичайних масових прибирань і аж до справжніх екоініціатив. Наприклад, частими є пропозиції різноманітних екотолок, висаджування дерев, зооволонтерства, а також участі в екопроєктах.

  1. Zero Waste Lviv

Місією громадської організації є сприяння реалізації принципів Zero waste в Україні шляхом створення зразкового муніципалітету – Львова, який стане прикладом для інших міст. ГО активно набирає у свої лави відповідальних волонтерів, які готові присвятити час створенню інформаційного та медіазабезпечення організації, фандрейзингу або ж безпосередньо організації різного роду екоподій.

Окрім того, ви можете слідкувати за найбільшими екорухами України та брати участь у волонтерських наборах. До прикладу, Всеукраїнський молодіжний рух «Let’s do it Ukraine» відкриває подачу заявок кілька разів на рік під час реалізації проєктів, а Міжнародний молодіжний рух «School Recycling World» пропонує чисельні конкурси, курси, допомагає сформувати команду екопатрульних навчальних закладів для реалізації різноманітних ініціатив.

«Бути чи не бути?», або як зробити свій перший крок назустріч ековолонтерству

І на сам кінець, треба завжди пам’ятати, що кожна дія – це чергова цеглинка, яка формує спільний дім під назвою «планета Земля». І неважливо, скільки вам років або який у вас соціальний статус, адже володіючи наполегливістю і жагою до якісних змін нашого світу та суспільства зокрема, будь-яка перешкода здаватиметься цілком досяжною в цій нелегкій, але напрочуд  важливій боротьбі за щасливе майбутнє.

Підготувала для Lemberg News Анохіна Дарія

Підписуйся на наш FacebookInstagramTelegram.

Цей допис уже прочитано 1469 разів!

Поділитись цим у соцмережах!
%d bloggers like this: